Spotify’ı Ücretsiz Kullananlar Artık Yeni Müzikleri Dinleyemeyecek

Dünyanın en fazla kullanılan müzik uygulamalarından biri olan Spotify, ücretsiz sevisinde ki hizmeti biraz daha düşürerek Premium’a teşvik yapmayı düşünüyor.

Tamamen söylentilere dayalı olan bu habere göre Premium hesap almaya teşvik amaçlı yapılması düşünülen uygulamada artık yeni çıkan bazı müziklerin ücretsiz kullanıcılar tarafından dinlenebilir olması engellenecek.

Spotify'ı Ücretsiz Kullananlar Artık Yeni Müzikleri Dinleyemeyecek

Bildiğimiz gibi birçok firmanın müziklerini yayınlayabilmek için müzik ürecileri ile yaptığı yeni bir anlaşmaya göre servislerinin tekrardan güncellemesi beklenen Spotify, birçok müzik yapım şirketinden çıkan müzikleri dinlemek için bir ücret ödeyeceğinden bu hizmeti sadece Premium kullanıcılarına açmak istiyor.

Söz konusu müzikler yayınlandığından bir süre sonra Premium hesaplarda yayınlanacak ve ardından bir süre daha geçtikten sonra ücretsiz olarak dinlenebilecek.

Aslında bu haberin Spotify’da yapılan yeni anlaşmalardan sonra tekrardan gündeme gelmiş olması ve Spotify’ın sadece Premium hesaplara yönelik bazı yaptırımlar yapması beklenirken, kullanıcıları kaçırmamak için sadece ücretsiz hesaplardaki reklam sayısını arttırdı ve sponsorluklar konusunda farklı girişimlerde bulundu.

Son zamanlarda özellikle akıllı telefonların ani çıkışıyla birlikte ani bir çıkış yakalayan Spotify, bilgisayarların haricinde telefonlarımızda da vazgeçilmez müzik programlarından.

Premium haricinde internetsiz telefondan müzik dinlenmesine olanak sağlamayan Spotify, bu şekilde tekrardan Premium’a yönelik bir düzenleme yaparsa kullanıcıların sert eleştirilerine maruz kalabilir.

Taylor Swift Müziğinin Ücretsiz Yayınlanmasını İstememişti

Taylor Swift, 2015 yılında çıkardığı albümünü ticari amaçla kullanmak istediğinden dolayı gelir kazanamayacağı düşüncesiyle Spotify’da kullanılmasını istememişti. Sonrasında Spotify tarafından gelen öneride bu albümün sadece Spotify Premium hesaplarda dinlenebilmesini sağlayacaklarını belirtti.

Sadece Taylor Swift’e yapılan bu ayrıcalığın bazı müzik firmaları tarafından tepki odağı olmasına neden oldu. Çünkü firmalara göre bu durum müziğe değer biçme olarak algılanmaktaydı.

Spotify şu anda müzik ağında 60 milyondan fazla abone hesap ve 100 milyondan fazla üye bulunduruyor. Spotify platformunda 30 milyondan fazla müzik bulunmakta. Eğer bahsedildiği gibi Spotift bazı yeni müzikleri sadece Premium hesaplara yönelik yayınlarsa bayağı bir kullanıcı kaybedebilir.

Yorum Bırakın