WordPress’te Link Yapısı Nasıl Olmalı?

WordPress’te linkler ve site haritalarının nasıl olması gerektiği yeni başlayanlar için soru işaretidir. İşte küçük detaylar ile WordPress için önemli bilgiler.

Linklerinizi Anlaşılır Yapın

WordPress kurulumu sonrasında site linklerinde farklı yapılar kullanılmaktadır. Sitenizin linkinin yanında p=192a893b829c şeklindeki sayfalar ziyaretçileriniz için iyi değildir. Bu nedenle URL kontrolü yapılmalı ve düzenlenmelidir. Karışık tanımlamalar yerine yazı başlığınızın link olarak yer alması en ideal olanıdır.

Sitenizin Haritasını Çıkartın

Google Webmasters gibi araçların kullanımı ve sitenizin daha iyi bir şekilde index alması için site haritasını oluşturmanız gerekir. Bunun için ise  yukarıda paylaştığımız iki eklentiden yardım alabileceğiniz gibi ek olarak “Google XML Sitemap” eklentisini de kullanabilirsiniz. Eklentilerin kurulması ile birlikte site haritanız da hazır olacaktır. Haritalarınızı oluşturduktan sonra istediğiniz sistemde bu haritaları tanımlayabilirsiniz.

Linklerinizi Kontrol Edin

Google tarafından özellikle İngilizce olarak oluşturulan içeriklerde sık sık tekrarlanan kelimelerin olumsuz bir durum yaratacağı açıklanır. Türkçe’de de ve, veya, ya da gibi bağlaçların sık sık kullanılması ve bu kelimelerin linklerde de yer alması istenmez. Bu nedenle site başlık ve linklerinizi oluştururken, bu konuda dikkatli olmanız gerekmektedir.

Başlık Hiyerarşisine Dikkat Edin!

Yazı içerisinde başlıklarınızı önemine ve yazı akışına göre kategorilendirin. Ana başlıklar H1 ile alt başlıklar H2 ile ve ara başlıklar da H3 gibi başlıklarla tanımlanabilir. Bu yazınızı daha anlamlı kılacağı gibi okuyucu için de yazının sınıflandırılmasın iyi yapılmasını sağlar. İçerikleriniz oluştururken de mutlaka başlıkları kullanmanız gerekir. Zira salt uzun yazılar, karışık görülecek ve kullanıcıların da okumasını zorlaştıracaktır.

Kategori Ve Etiket Yapısını İyi Kurun

Çok etiket ya da kategori kullanmak. Bu çoğu yöneticinin yaptığı hataların başında gelir. Kategori konusunda sitenizin içeriklerini kapsayacak minimum kategori sayısını tutturmanız gerekir. Aynı zamanda etiket kullanımında da artık daha seçici ve dikkatli olmanız gerekir. Yazınızın ana odak kelimelerine göre 2-3 tane etikete içerikte yer vermeniz yeterli olacaktır. Kategoride ise 5 farklı kategorinin yer alması yeterli olacaktır. Bu karışıklığı azaltacağı gibi ilgili kategorilerin daha dolu olmasını sağlar. Ayrıca kendinizi çok fazla kategorilere bölerek, zayıf içerikler oluşturmak yerine belirli kategorilere yönelik sitenizi rehber haline getirmeniz Google için daha tercih edilebilir bir site yaratacaktır.

Sitenizde bu tür başlangıç noktalarına dikkat etmeniz iyi bir başlangıç yapmanızı sağlayacaktır. Böylece temeliniz daha sağlam olacağı gibi bunun üzerine kuracağınız site içi ve site dışı seo işlemlerinde başarıya ulaşmanız da kolay olacaktır.

Yorum Bırakın