FTC, Qualcomm’a karşı Apple’ın vurduğu rekabet karşıtı anlaşmayı gerekçe göstererek dava açtı

FTC, Qualcomm’a karşı dava açtı ve rakiplerinden avantajlar elde etmek için yonga üreticisini haksız rekabet karşıtı taktikler kullanmaya çağırdı. FCC’ye göre, Qualcomm Apple ile belirli telekomünikasyon ödemelerinin karşılığında Qualcomm’a bazı baz bant cipslerinin Apple’a özel tedarikçisi olmasını sağlayacak bir anlaşmaya vardı. Anlaşma 2011’den geçen yıla kadar sürdü ve Apple’ın Qualcomm dışındaki herhangi bir üreticinin yaptığı iPhone’da baz bant işlemcilerini kullanmasını engelledi. Şu anda, Qualcomm ve Intel kullanılan modem yongaları üreten iş paylaşan Apple iPhone 7 ve Apple iPhone 7 Plus’ın .

Apple, bu yongaları Qualcomm’dan almaya kendini kilitledi; ancak, telif maliyeti düşürülerek iPhone üretiminde tasarruf sağlandı. Anlaşma, Apple’ın Qualcomm’a yonga üreticisi ödemek zorunda olduğu telif ücretlerini düşürmesi talebinin bir sonucu olarak geldi. Qualcomm, Apple’ın cipslerini münhasıran kullanacağı hükmüyle bu ödemeleri azaltmayı kabul etti. FTC, bunun ABD’nin rekabet yasasını ihlal ettiğini ve mahkemenin Qualcomm’u gelecekte rekabete aykırı olan anlaşmalara girmelerini engellemesini istiyor.

Qualcomm, herhangi bir yanlış yapmayı reddeden bir açıklama ile yanıt verdi. Buna ek olarak, merkez tezinin MTK’nın davası için yanlış olduğunu söyledi. Kaynakça tıklayarak mahkeme dosyalarını kontrol edebilirsiniz.

Yorum Bırakın