Lipomatik Nedir, Nasıl Yapılır?

Lipomatiğin ne olduğu yağ alma ve vücudu şekillendirme şeklinde açıklanabilir. InfrasonicTickleLiposuction olarak da bilinen bu uygulama vücudun tüm bölgelerine yüksek hacimli bir liposuction işlemi sağlar. FDA onaylı bu cihaz sayesinde vücudun belirli bölgeleri üzerinde kontür yapısının bozulmasına neden olan yağlar alınır. Dokuların daha az hasar almasını sağlayan bu işlem yağ alma işlemini homojen bir şekilde gerçekleştirir. Bu nedenle sıklıkla tercih edilen bir işlemdir. Lipomatik özellik son yıllarda büyük bir popülerlik yakalamıştır.

Lipomatik Nasıl Yapılır?

Lipomatiğin yapılması için ilk olarak genel bir muayeneden geçmek gerekir. Muayeneden sonra yağ alımının yapılacağı bölgeler belirlenir. Yağ alınacak bölgenin büyüklüğü işlem için lokal ya da genel anestezinin kullanılması gerektiğini de ortaya çıkarır. İşleme geçildiğinden daha önceden belirlenen bölgelerden kanüller ile delik açılır. Bu deliklerden belirli miktarda yağ alınır. Titreşimli kanüller yağ alma işlemini gerçekleştirmek için deri altına girer. Daha sonra yağları parçalayarak emilim yapar. Emilen yağlar vücuttan dışarı atılır.

Kaç Tane Lipomatik Çeşidi Bulunur?

Lipomatik çeşitleri tam olarak 3 tanedir. Yapılacak olan işleme göre bu 3 seçenekten bir ile devam edilir. Bu lipomatik çeşitlerinin işleme biçimleri farklı olduğu için hangisinin seçildiği çok önemlidir. Lipomatikçeşitleri şu şekildedir:

  • Islak Liposuction: Klasik liposuction da denen bu işlemde yağ hücrelerine sıva enjekte edilir. Bu sayede yağ hücreleri şişirilir. Bu sayede yağ hücreleri emilim için uygun bir hale gelmiş olur. Daha sonra vücuda bağlanan vakumlar aracılığıyla yağların emilim işlemi gerçekleştirilir. Sonuç olarak işlem bölgesinde incelme yaşanır.
  • UltrasonikLiposuction: Vaserliposuction da denen bu işlemde borular kullanılarak yağ hücrelerine ultrasonik ses dalgaları verilir. Bu sayede yağ hücrelerinin yapısı bozulmuş olur. Yapısı bozulan yağ hücrelerinde ıslak liposuction yönteminde olduğu gibi ince boru ile emilim sağlanır.
  • Lazer Liposuction: Ultrasonikliposuction yöntemine benzeyen bu yöntemde lazer yardımı ile yağlar sıvı bir hale getirilir. Bu şekilde yağ hücrelerinin yapısı bozulmuş olur. Daha sonra ince kanüller aracılığı ile bu yağ hücrelerinin emilimi yapılır.

Lipomatik Öncesi Dikkat Edilecek Noktalar Nelerdir?

Lipomatik öncesinde dikkat edileceklerkişinin sağlık durumu ile ilgilidir. Bu nedenle genel sağlık durumu ve alışkanlıklar hakkında doktora net bilgiler verilmelidir. Lipomatik öncesi dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekildedir:

  • Tıbbi geçmiş ve alerji olunan ilaçlara dair bilgiler doktora sunulur.
  • İşlemin iki hafta öncesinden başlayarak varsa sigara ve alkol alışkanlığına ara vermek gerekir.
  • İşlemden önce ve sonra tuz tüketiminin azaltılması sağlık açısından gereklidir.
  • Bitkisel katkı maddeleri ve vitaminler işlemden iki hafta önce alınmamalıdır.
  • Ağrı kesici ya da kan sulandırıcı ilaçlar işlemden iki hafta önce alınmamalıdır.

Lipomatik Sonrası Dikkat Edilecek Noktalar Nelerdir?

Lipomatik sonrasında dikkat edilecekler genel sağlık durumudur. İşlemin yapıldığı bölge için korse kullanılması gerekir. Korse bölgeyi sıkılaştıracağı için lipomatik işleminin etkisi daha kalıcı olur.

Yorum Bırakın