Bilim adamları yaraları nasıl yara izi olmadan iyileştirdiklerini buldular

İster cerrahi bir işlemden, hantal tıraştan veya beş yaşındayken meydana gelen travmatik bisiklet olayından, hemen hemen herkesin kaybolmasını istediği bir yara izi var.

Varken ve bir sürü değil , daha önce imkansız olduğu düşünülen bir şey – zaten var izleri için yapılabilir, araştırmacılar taze yaralar yerine her zamanki skar dokusunun, normal olarak, rejenere cilt iyileşmek nasıl anladım var Memeliler.

“Cilt yenilenme yerine yara izi yol açtığını, böylece Esasen, biz yara iyileşmesi işleyebilirsiniz,” takımın bir sözü , George Cotsarelis, Pennsylvania Üniversitesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanı.

“Sır, saç foliküllerini ilk kez yenilemektir, bundan sonra bu folliküllerden gelen sinyallere tepki olarak yağ yeniden oluşacak.”

Yara dokusunun neden normal cilden çok farklı olduğunu merak ettiyseniz, bunun nedeni yara dokusunda herhangi bir yağ hücresi veya kıl folikül içermediğidir.

Küçük, yüzeysel kesik üzerinde yeniler cilt tipi olarak adlandırılan yağ hücreleriyle doludur  adipositler sadece yara iyileştikten sonra iki sonunda birbirine karışmasına anlamına gelir sizinle doğmuş deri gibi.

Ancak yara dokusu olarak adlandırılan hücrelerin hemen hemen tamamen oluşur  miyofibroblastlar , ve herhangi bir yağ hücrelerinin içermez. Dolayısıyla, yaranın tamamen iyileşmesinden sonra çevresindeki cildi harmanlamak yerine, kalıcı olarak tamamen farklı görünüyor.

Aynı yaşlanan cilt için de geçerlidir – yaşlandıkça, bizim adipositler kaybetmekrenk değişikliği ve derin, geri dönüşü olmayan kırışıklıklar yol açar.

Ancak bilim adamları, varolan miyofibroblastların aslında adipositlere dönüştürülebildiğini keşfetti. Bu, bir yaranın iyileşmesi sonucunda skar dokusunun yerine yenilenmiş deriye dönüştürülebileceğini gösteriyor – bilim adamlarının balık ve amfibiyenlerde mümkün olabileceğini düşündüğü şeyler.

“Bulgular, yeniden yerine skar dokuyu etkilemeye yaralama sonra bir fırsat penceresi var göstermek,” takımın biri dedi California, Irvine Üniversitesi’nden, Maksim Plikus.

Gruptaki önceki araştırmalar, yağ hücrelerinin ve kıl foliküllerinin cildi yenileyerek ayrı ayrı geliştiğini, ancak bağımsız olarak gelişmediğini ve saç foliküllerinin her zaman önce gelişeceğini göstermiştir.

Saç foliküllerinin büyümesinin, rejenere cildi oluşturan yağ hücrelerinin büyümesine aslında yardımcı olduğuna inanarak, araştırmacılar fare köklerini farelerde ve laboratuarda yetişen insan cildi örneklerinde yeni oluşan sıtma dokusunda büyümeye teşvik ettiyse ne olacağını görmek istiyorlardı.

Bu, doğada asla ortaya çıkmayacak bir şey, yara dokusu içinde kıl folikülleri bulunmadığını görüyor.

Saç folliküllerinin, oluşmaya başlar başlamaz Bone Morphogenetic Protein (BMP) adlı bir sinyal proteinini serbest bıraktıklarını keşfettiler ve bu aslında skarın miyofibroblastlarını adipositlere dönüştürdü.

Saç köklerinin bir yaranın iyileştiği yerde büyümesi sağlandığında ortaya çıkan derinin önceden var olan cildin ayırt edilemez olduğu bulundu.

Yara izi saçMaksim V. Plikus et. Al./Science

“Tipik olarak, miyofibroblastlar hücrenin farklı bir tür olma aciz olduğu düşünülen,” Cotsarelis diyor.

Ancak çalışmalarımız, bu hücreleri etkileme yeteneğine sahip olduğumuzu ve etkili ve stabil olarak adipositlere dönüştürülebileceğini gösteriyor. ”

Deneyin bu aşamada sadece bir kavram kanıtı olduğunu hatırlamak önemlidir; farelerin ve insan cildi örneklerinde çalıştığı gösterilmiştir, ancak yaşayan bir insana bağlı bir yarada kıl folikülü büyümesini başarmak çok farklı bir şeydir .

Ancak önemli bir sonuç var, çünkü bilim insanları şu ana kadar memelilerde miyofibroblastların adipositlere dönüştürülmesinin biyolojik olarak imkansız olduğunu düşünüyorlardı.

Ekip sonuçları bir şekilde insan denemesinde tekrarlayabiliyorsa – skar dokusundaki Kemik Morfogenetik Proteini nasıl manipüle edeceğini bulmak suretiyle – doğal olarak rejenere ciltten ayırt edilemeyecek tamamen yara iyileştirme yollarına yol açabilir.

Sadece çözdüğün biz göz önüne alındığında cildimiz kaçak yapmaz neden biz her 24 saatte yaklaşık 500 milyon hücre dökülme konum gerçeğine rağmen, biz hala insan vücudunun en büyük organı hakkında öğrenmek zorunda bir sürü var.

Umarım bu bilgilerden bazıları, gelecekte yaraların yara almadan iyileşmesine yardımcı olabilecek tedavilere neden olur – ciddi çünkü ağrı yeterince kötüdür.

Yorum Bırakın