Antivirüs Programları Windows Güncellemelerini Virüs Zannediyor

Bilgisayarımızı korumaları için kurduğumuz bazı popüler antivirüs programları yeni yayınlanan Windows 10 Build 15055 güncellemelerini virüs olarak algılıyorlar.

Windows 10 bildiğimiz gibi sürekli güncellenen işletim sistemi. Henüz yeni olmasından dolayı sürekli gelen güncellemeler ile Microsoft, daha iyi bir Windows 10 için çabalamakta. Son olarak yayınlanan Windows 10 Build 15055 güncellemeleri ise farklı hata ile karşılaştı.

Antivirüs Programları Windows Güncellemelerini Virüs Zannediyor

Genel olarak kullanılan ve kullanıcıların virüslerden korunma amaçlı kurduğu antivirüs programları bu hatanın nedeni. Henüz o program şirketlerinin de tam olarak belirleyemediği sebeplerden dolayı gelen güncellemeleri antivirüs programları virüs olarak algılıyor ve indirimlesine veya kurulmasına izin vermiyor.

Microsoft’un yeni Windows 10 güncellemesi olan Windows 10 Build 15055’i yayınladıktan sonra bu tür haberlerin yaygınlaşması ve kullanıcıların forumlarda sık sık “Bilgisayarıma kurduğum antivirüs programı Windows 10 güncellemelerini virüs olarak görüyor ve siliyor.” gibi başlıklı yazılarla karşılaştık.

Aslında bu durum antivirüs programlarının işini düzgün yaptığı şeklinde de yorumlanabilir. Çünkü Windows 10 Build 15055 ile gelen güncellemeler bilgisayarın sisteminde kalıcı olacak ve sisteme zarar verebilecek yazılımlar içeriyor.

Tabi bildiğimiz gibi Microsoft firması bu yazılımları güncelleme olarak kullanıcılara göndermeden önce onlarca kez test ediyor ve sistem üzerindeki etkisine bakıyor. Eğer başka bir probleme yol açıyorsa güncellemelerle düzeltilen hatalar veya gelecek özellikler askıya alınıp tekrardan incelenip hatasız olunca yayınlanıyor.

Antivirüs programları da bu şekilde bilgisayarda büyük ölçüde tek kurulumda gelecek düzenlemeleri virüs olarak algılayıp bu güncellemelerin alınmasına izin vermedi. Antivirüs programları da sanal bir yazılım olduğundan kimliği belirsiz olsa da sistemde kalıcı hasara yol açabilecek her türlü kurulumu virüs olarak algılayıp silebiliyor.

Antivirüs Programları Windows Güncellemelerini Virüs Zannediyor

Şimdi sizlerin aklında da farklı bir soru işareti oluşabilir. Antivirüs programı nasıl Windows 10 güncellemelerine etki edecek katar yetki sahibi bilgisayarımda şeklinde. Ancak durum aynen böyle. Antivirüs programlarını kurarak onlara bilgisayarlarımızda tam erişim veriyoruz ve tüm yetki onlarda oluyor.

Dosyalarımızı kontrol eden, tarayan, internet gezinmelerimizi tarayan ve kontrol eden antivirüs programları düşünüldüğü gibi çok yetkili. Bu yüzden kuracağınız antivirüsün de kaliteli olması ve sizin bilgileriniz ile işlem yapmayacak, şirketi bilindik servis sağlayıcıları tarafından yayınlanan ve popüler antivirüs programlarından birisi olması önemli.

Çünkü hem gerçekten güvenliğiniz hem de bu tür basit hataları vermeyecek kaliteli antivirüs programları ile bilgisayarınızı sorunsuz kullanmaya devam edebilirsiniz.

Yorum Bırakın