Gökbilimciler Güneş’teki gizli ayrıntıları fotoğrafladılar

Gökbilimciler, Dünya’nın neredeyse iki katı çapında olan, Güneş’teki harika, esneme yapan bir ‘delik’ hakkındaki yeni ayrıntıları ortaya çıkarmayı başardılar.

Devasa güneş lekesi 2015’te tekrar fotoğrafa çekildi, ancak yeni görüntüler sayesinde bilim adamları şimdi karanlık ve eğriltilmiş merkezini yeni ayrıntılarla inceleyebilirler – bu da yıldızımızı güçlendiren gizemli fizik daha iyi anlamamıza yardımcı olabilir.

Güneş lekeleri manyetik alan bazı yerlerde son derece konsantre olduğunda Güneş’in yüzeyinde geliştirmek, normal özellikleridir.

– Bu güneş lekesi görüntülerde koyu görünmesini ve uzaya Sun’ın malzemeyi dışarı patlama büyük güneş patlamaları yol açabilir neden soğuk yama, neden güneş fırtınaları Dünya’da muhteşem aurorae tetikler ve bizim telekomünikasyon engelleyebilir.

Değişik dalga boylarında Güneş’in yüzeyinde oluşan bu güneş lekelerini izleyen çok sayıda teleskopumuz var, ancak araştırmacılar şimdi radyo dalga boylarını kullanarak daha önce görülmemiş ayrıntıları ortaya çıkarmak için onları bir teleskop kullanarak görüntülerler.

Yeni fotoğraflar, Şili’de Atacama Büyük Milimetre / ALM (submillimetre Array) teleskop ile çekildi.

“Biz güneş görünür ışıkta nasıl göründüğünü görmeye alışık, ama bu sadece dinamik yüzey ve en yakın yıldızın enerjik atmosferi hakkında bize çok söyleyebilir,” Tim Bastian dedi , ABD Ulusal Radyo Astronomi Gözlemevi ile bir astronom.

“Güneş’i tam olarak anlamak için onu, elektromanyetik spektrumun tamamında, ALMA’nın gözlemleyebileceği milimetre ve submillimetre kısmı dahil olmak üzere incelememiz gerekiyor.”

ALMA genellikle uzak galaksilerden radyo dalgalarını algılamak için kullanılır, ancak aynı zamanda ekipmanı yakılmadan Güneş’e dik dik bakacak şekilde tasarlanmıştır. Ve bu, Dünya üzerindeki başka teleskopların bile alamadığı radyo dalga boylarını algılayabildiği anlamına geliyor.

Bu iki dalga boyu 1.25 milimetre ve 3 milimetre. Her iki dalga boyunda Güneş’in kromosferini araştırıyoruz, ki bu da görünür ışık altında gördüğümüz yüzeyin hemen üzerindeki alanı ifade ediyor.

Ancak ALMA tarafından yakalanan 1.25 milimetre görüntüler, 3 milimetre dalga boyunda alınanlardan daha derin olan bir kromosfer tabakası göstermektedir. Ve ilginç bir şekilde, fotoğraflar çarpıcı bir şekilde farklıdır; bu, bir güneş lekesinin altındaki kromosferin sıcaklıklarının ne kadar derinliğe ulaştığına bağlı olarak değiştiğini göstermektedir.

Kromosferin iki boyutlu görünümü, daha önce hiç göremediğimiz bir ayrıntı seviyesi ortaya koyuyor.

1.25 milimetre radyo dalgaboyu görüntüsü:

170117101835 1 900x600

Ve bu 3 milimetre radyo dalgaboyu görüntüsü:

Nrao16cb20b

Ekip şimdi teleskopun, bu iki kromosfer seviyesinin neden farklı sıcaklık olduğunu tam olarak anlamasına yardımcı olacağını umuyor ve bunun, güneş lekelerinin oluşumunu nasıl etkileyebileceğini – hala düzgün anlaşılamamış olan bir süreç – istiyor.

“Isıtma ve kromosfer dinamikleri anlama ALMA kullanarak ileride ele alınacaktır araştırmanın temel alanları,” bir basın açıklaması Avrupa Uzay Organizasyonu (ESO) söyledi.

Bunlar Güneş’in ALMA tarafından çekilen ilk görüntüleri ve gelecekteki yıldızımız hakkında teleskopun neyi gösterdiğini görmek için sabırsızlanıyoruz.

ALMA güneş gözlem kampanyasından ilk veri ediliyor bu hafta yayınlanan daha fazla çalışma için dünya çapında astronomik topluluk.

Yorum Bırakın