Google Resimlerden Veri Tasarrufu Yapmayı Planlıyor

Google, servislerindeki hizmetleri üst seviyeye çıkarmak için gerekli iyileştirmeler yapmaya devam ediyor. Ancak her internet şirketinin olduğu gibi Google’de verileri daha küçük boyutlarda tutarak veri saklama hizmetine sağlanan harcamaları düşürmeye yönelik geliştirmelerde bulunuyor.

Google geliştirdiği yeni açık kaynak kodlu algoritma sayesinde JEPG uzantılı görsellerin boyutunda yüzde 35’e yakın küçülmeyi hedefliyor.

Google’nin tıpkı diğer veri sağlayıcı internet şirketleri gibi veri kullanımını azaltmaya yönelik çalışmalar yapmaya çalışıyor. Bu denli büyük şirketlerin verileri de bir hayli fazla oluyor. Bu veriler için sürekli yeni sistem odaları kuran şirketler verilerin boyutunu düşürecek her türlü adımı uygulamaya çalışıyor.

Google’nin JPEG uzantılı resimler üzerinde geliştirdiği kapsamlı açık kodlu algoritma sayesinde JPEG resimlerinin kapsadığı alanlarda yüzde 35 oranında küçülme sağlayamayı hedefliyor.

Guetzli olarak adlandırılan bu algoritma, kullanıcıların tarayıcılarında çerez olarak depolanacak ve tüm tarayıcılar tarafından desteklenebilir şekilde kullanılacak.

Guetzli algoritması, Google’nin “psikogörsel model” adını vermiş olduğu farklı bir yöntem ile boyut küçültme işlemini yapıyor. Guetzli resimlerin dosyalarında çok iyi sıkıştırma yaparak görüntü üzerinde herhangi bir bozulma olmadan işlem yapabiliyor.

Guetzli algoritmasının bilindik tek dezavantajı ise biraz yavaş işlemesi. Bu algoritma diğer kodlayıcılara oranla daha yavaş çalışmakta.

Google’nin bu konu hakkında da projeler geliştirdiği ve yapılabilecek en hızlı Guetzli sıkıştırmanın yapması için uğraştığı belirtilmekte. Google eğer başarılı olursa hız ve boyut açısından JPEG dosyalarında en fazla kullanılacak algoritmaya ulaşması içten bile değil.

Guetzli algoritmasının JPEG dosyaları sıkıştırarak veri tasarrufu sağlaması sadece masaüstü kullanıcılar için geçerli olmayacak. Tablet ve telefon kullanıcılarının da söz konusu algoritmadan yararlanabilecekler.

Guetzli algoritmasının bir tek Google’ye yönelik yararı olmayacak. Her ne kadar Google’nin sunucularındaki depolamalarında fayda sağlasa da biz kullanıcılar için de önemli bir durumu teşkil edecek. Çünkü bu sıkıştırma ile kullanılan internet veri miktarında azalma sağlayacak. Daha az boyutlu olan resimler daha az internet harcayacağından özellikle mobil kullanıcılar için çok faydalı olacak.

Sağlanacak bu tasarrufların öncülüğündeki Guetzli algoritmasının tam olarak ne zaman oturması ve Google tarafından ne zaman yazılıp uygulanacağı henüz belirsizliğini korumakta.

 

Yorum Bırakın