Android Bu Hızla Windows’u Geçebilir

Android işletim sistemi gün geçtikçe katlanarak yayılmaya devam ediyor. Statcounter’un yaptığı araştırmaya göre android bu hızla gidrse Windows’u geçebilir.

Windows, Microsoft’un 20 Kasım 1985’de çıkardığı işletim sistemi. Bilgisayarlarda kullanılan bu işletim sistemi dünyada en fazla kullanılan işletim sistemi olarak biliniyor. Microsoft’un sürekli güncel tuttuğu Windows, dünya çapında milyarlarca kullanıcıya erişmiş durumda.

Android Bu Hızla Windows'u Geçebilir

Aldığımız bilgisayarlar da Windows işletim sistemi ile bizlere sunuluyor. Android cihazlar çıkmadan önce iOS işletim sistemi ile rekabet içerisinde olan Windows işletim sistemi, Android piyasaya sunulduktan sonra karşısında yeni bir rakip buluyor.

Bu konu hakkında Amerika’da Statcounter isimli firmanın yaptığı araştırmaya göre şu anda dünya üzerindeki internet kullanıcılarının yarısı internete Android cihazlardan bağlanıyorlar.

Android işletim sistemi de tıpkı Windows’un ilk çıktığı zamanlardaki gibi birçok farklı marka adında hızla yayılmaya devam ediyor. Bu hız eğer bu şekilde devam ederse Google, Andorid işletim sistemi ile Microsoft’un Windows işletim sisteminin önüne geçecek.

İnternet kullanıcılarının neredeyse yarısı Android işletim sistemlerini kullanması ve Android’in ücretsiz olarak sunulması bu durumdaki en önemli etken olarak görülüyor.

Özellikle telefonların bu istatistiklerdeki etkisi büyük. Çoğu kullanıcı artık gün içerisinde içerisinde Windows işletim sistemi barındıran bilgisayarlardan çok Android işletim sistemli telefonlardan giriyor. Bu da bu rekabetteki aranın kapanmasına yol açıyor.

Windows Kullanıcılarının Artış Hızında Düşüş Var

İnsanların bilgisayardan ziyade telefon üzerinden çoğu işini görmesi sayesinde çoğu kullanıcı bilgisayar yerine telefonu tercih etmekte. Telefonların bu satış gücü Windows sistemli bilgisayarların satış gücünden daha fazla. Bilgisayar yerine telefonu tercih eden kullanıcıların artması sebebi ile Windows işletim sistemlerine sahip bilgisayarların satış hızı da orantılı olarak düşüyor.

Bu duruma örnek vermek gerekir ise dizüstü bilgisayarların piyasada yer edinmesinden sonra masaüstü bilgisayarların satışının düştüğünü gördük. Günümüzde de artık ya iş merkezleri ya da oyun severler performans ve süreklilik açısından masaüstü bilgisayarları seçerken, çoğunlukta olan sadece vakit geçirmek ve sosyal medyada takılmak için alanlar ise dizüstü bilgisayarlara yönelmişti.

Şimdi ise masaüstü bilgisayarın başına gelenler dizüstü bilgisayarlara geliyor ve telefonlar dizüstü bilgisayarlardan daha fazla satış rakamlarına ulaşıyor.

Yorum Bırakın