Jawline Çene Hattı Estetiği Nedir, Nasıl Yapılır?

Çene hattı estetiği çenenin görünümünü değiştirerek yüzün geri kalanıyla daha uyumlu hale getiren, çenenin şeklini değiştiren cerrahi bir operasyondur. Küçük çeneli hastalarda implant ya da toka eklenmesi gibi yöntemleruygulanır.Çene bozukluğu olan çenenin bir parçası değiştirilerek hareket ettirilmesi, kısaltılması gibi pek çokişlem gerçekleştirilir. Küçük çeneli hastalara implant yerleştirilir. Ayrıca vücudun başka yerinden alınan yağ, kemik gibi dokularda bu bölgeye yerleştirilerek çenenin hareket etmesi, düzeltilmesi, uzun çenelerde törpüleme işlemi uygulanır.

Çene Hattı Ameliyatı(Mentoplasti) ve Sonrası 

Mentoplasti ameliyatı içindeki deformite uygulanan işleme bağlı olarak 30 dakika- 2 saat arasında gerçekleştirilir.Çene ucu törpüleme ameliyatı için ağız içinden yapılan kendiliğinden eriyen dikişler kullanılır. Hasta ilk iki gün sıvı gıdalarla beslense de sonraki aşamalarda katı gıdalara geçebilir. Implant olarak polietilen ya da gortex, silikon çene altından ve ağız içinden yapılan kesiler yardımı ile çene yüzeyine yerleştirilir. Hasta, anestezi türüne bağlı olarak aynı gün taburcu edilebilir. Ağız içinde, çene altından yapılan kesirlerdeniki gün sonra banyo yapılabilmektedir. Çene hattı estetik ameliyat sonrasında yaklaşık bir hafta boyunca çene etrafında çeşitli ağrı ve şişliklerin oluşması olağandır. Alt dudakta geçici süreyle ses kaybı yaşanabilir. Ağız içine yapılan kesiler 1 haftanın sonrasında kısa sürede iyileşir.Jawline çene hattı estetiği uygulaması sonrasında çene etrafındaki şişlikler ise bir- iki hafta içinde zamanla tamamen yok olur. Ağız içinden yapılan kesiler iz bırakmayan,çene altındaki kesilirse karşıdan belli olmayan iz şeklinde görünebilir.

Ameliyatsız Çene Estetiği 

Ameliyatsız çene estetiği implant ya da dokularla çene estetiği yerine alternatif olarak çene dolgusu ve çene görünümünü değiştirmek için uygulanır. Çene dolgusu ihtiyaca göre çenenin sadece ucuna yapılabildiği gibi tüm çene hattı boyunca da uygulanabilir. Ameliyat yaklaşık 15 – 20 dakika olup ağrısız şekilde gerçekleşir. Kişi estetik, yeni görünümüne kısa sürede rahatlıkla ulaşabilir.

Çene Ucu Törpüleme İşlemi Sonrası İz Kalır mı?

Çene ucu törpüleme işlemi sonrasında oluşan izler işlemin uygulandığı bölgeye göre farklılık gösterir. Çene ucu törpüleme işlemi ağız içinden yapılan kesiler kullanıldığı için işlem sonrası herhangi bir iz bırakmaz.

Çene Ucu İmplantlarıHangi Bölgeden ÇeneyeTerleştirilir?

Çene ucuimalatlarının çeneye yerleştirildiği bölge ağız içi ya da çene altıdır.

Kullanılan İmplantlarınVücuda Zararı ve Yan Etkisi Var mı?

Kullanılan implantların vücuda herhangi bir zararı ve yan etkisi bulunmamaktadır. Dışarıdan vücuda yerleştirilen yabancı materyal olduğu için vücudun bu maddeye vereceği reaksiyon kişiden kişiye değişebilir. Vücudun yan etki göstermesi halinde vakit kaybetmeden hemen uzman birveteriner hekime başvurmalısınız.

Kullanılan İmplantlarınÖmrü Ne Kadardır?

Kullanılan implantların ömrü vücudun herhangi bir reaksiyon geliştirmemesi halinde kişi implantların çıkarılmasını istemezse değiştirilmesine gerek olmadığı için uzunsürelidir.

Çene Estetiği Ağrılı bir İşlem mi?

Çene estetiğinin ağrılı olup olmaması işlemin lokal ya da genel anestezi uygulamasına tabi olup olmamasına göre değişir. Genel anestezi ile gerçekleştirilen çene hattı estetiği hastada herhangi bir ağrıya neden olmaz. Lokal anestezi altında gerçekleştirilen çene estetiği işlemleri sadece uygulama sırasında kullanılan ince iğneler vasıtasıyla az miktarda hissedilebilir.

Yorum Bırakın