Sosyal Ticaret Nedir, Nasıl Yapılır?


Sosyal medya reklam platformu Smartly.io‘nun araştırmasına göre, tüketiciler genel olarak sosyal medya üzerinden hızlı bir şekilde alışveriş yapmayı tercih ediyor.  Karşımıza çıkan sosyal reklamlar alışveriş yapmada en büyük etmen noktasına geldi. Peki, sosyal ticaret genelde neleri kapsıyor?Sosyal Ticaret Nedir?

Sosyal ticaret, sosyal medya ağlarında hizmet ve ürün alım ve satımıdır. Küçük işletmeler, 2015 yılında sosyal ticaret faaliyetlerinin büyüdüğünü fark etti. Gelişen e-ticaret platformları, işletmelerin tatil için sayfalarına eklemeleri için “Satın Al” düğmeleri sundu.

İşletmelere de, ürün hakkında daha fazla bilgi edinmek, ödeme ve sipariş almaya kadar gelişimler kaydedildi. Bu sayede de ticarette olağanüstü bir başarı elde edilmesine olanak bağcılar escort sundu.

Çalışmalar sonucu çıkarılan istatistiklere göre sosyal platformların tüketicilerin satın alma kararlarının yüzde 74’ünü etkilediğini gösterdiğinden, sosyal ticaret stratejisi oluşturmak çok mantıklı olacaktır.

Sosyal ticaret örneklerine bakacak olursak:

1- Tüketicilerin ürün ve hizmetler hakkında soru sorabilmeleri için sohbet kutuları sağlama.

2- Satış ve alış sayfaları gruplandırma.

3- Sosyal ağlar üzerinden elektronik ödemelerin yapılması.

4- Facebook Marketplace’te yerel ürünleri listeleme.

5- Google alışveriş reklamlarına sahip YouTube videoları.

6- Kupon kodları ve Instagram’daki ürünlere bağlantılar.


Sosyal Ticaretin Avantajları

Milyarlarca kullanıcı bu sosyal medya araçlarını kullanmaktadır. Başarılı bir büyüme stratejisi güdüyorsanız bunlar ile entegreli iş yapmanız iyi olacaktır. Ayrıca, sosyal medya web sitesi trafiğini artırdığından, sosyal ticarette arama motoru sıralamasında üst sıralarda çıkabilirsiniz.

Sosyal ticaret, markanızı sık sık tüketicilerin göz önünde tutacağından bilinirliğinizi de arttırmaktadır. Sosyal ticaret pazarlama stratejilerini geliştirmenize de yardımcı olabilir.

 

Yorum Bırakın