Türkiye’nin İlk Yerli Elektrikli Otobüsü Avenue EV ile Tanışın!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, tamamen yerli olan elektrikli otobüs Avenue EV’in tanıtım toplantısında konuştu. Otobüsün ASELSAN ile birlikte üretici ortaklarından olan TEMSA için ‘Türkiye’nin en önemli otobüs, midibüs ve hafif kamyon üretici şirketleri arasında’ tanımlamasını yapan Özlü, şirketin 66 ülkeye 10 binden fazla araç ihraç ettiğini belirtti.

Aracın %100 yerli ilk elektrikli otobüs olduğuna dikkat çeken TEMSA Genel Müdürü Dinçer Çelik, Avenue EV’i ASELSAN’la birlikte geliştirdiklerini fakat ortaklıklarının yalnızca bu araçla sınırlı kalmayacağını belirtti. Yenilikçi ve çevreci araçların üretimine devam edeceklerini söyleyen Çelik, “Bugün sizlere tanıttığımız Avenue EV de ASELSAN ile ortak geliştirdiğimiz yüksek performanslı, verimli ve çevre dostu bir elektrikli otobüs. Yüzde 100 yerli teknolojiyle üretilmiş Avenue EV’yi farklılaştıran en önemli özellik sadece 8 dakika gibi bir sürede şarj olup, uzun menzil yol alabilmesi. Yalın tasarımı ve düşük bakım gereksinimi ile tüm yol koşullarında üstün performans gösterebiliyor. Daha geniş iç hacmiyle daha fazla yolcu alabilen, sessiz, konforlu ve verimli bir otobüs. Şehirlere yeni bir soluk getirecek, hem gürültü hem çevre kirliliğini azaltmaya katkıda bulunacak bir ürünü sizlere duyurmaktan gurur duyuyorum” açıklamalarında bulundu.

Paylaşılan bilgilere göre Avenue EV, 8 dakikada tam şarja ulaşabilen hızlı şarj özelliği ile duraklarda kısa sürelerle kesintisiz olarak şarj edilebilecek. Elektrikli çekiş sistemi sayesinde sıfır karbon emisyonuna sahip olan otobüs, ayrıca sessiz, konforlu ve son teknolojilerle donatılmış. Her mevsime uygun klima sistemlerinin yer aldığı otobüste araç içi internet ve veri bağlantısı opsiyonları da bulunuyor.

Tek şarjla 50 ila 70 km arasında yol katedebilen Avenue EV, 52 ayakta ve 35 oturan olmak üzere toplam 87 yolcu kapasitesine sahip.

Yorum Bırakın