Youtube’nin Yeni Projesi Uptime

Google sosyal medya platformlarını geliştirmeye yönelik adımlar atma sürecinde. Youtube’de toplandığınızda aynı anda arkadaşlarınız ile birlikte aynı anda video izleyebileceğiniz, sohbet edebileceğiniz ve video önerilerinde bulunabileceğiniz yeni bir proje geliştiriliyor.

Proje Youtube ile ortak çalışıyor. Uptime adı verilen yeni sosyal video uygulaması şu anda iPhone için indirilebilir durumda. Henüz test aşamasında olan Google’nin yeni sosyal uygulaması Uptime’yi yakından inceleyelim.

Youtube'nin Yeni Projesi Uptime

Öncelikle; Uptime Fikri Nereden Ortaya Çıktı?

Google, çalışanlarına önemli yaptırımlar uygulayan ve çalışanının memnuniyetinin şirketinin başarısı ile doğru orantılı görmekte. Çalışanlarına sunduğu yeni bir uygulama ile kendi çalışanlarının da sürekli Google üzerindeki hem güncellemeler hem de yeni proje üretilmesine olanak sağlıyor.

Google’nin geçen yıl ortaya koyduğu Area 120 isimli atılımı, çalışanların yan proje üzerinde vakitlerinin “yüzde 20’sini” harcamalarına olanak sağlamıştı.

Bu atılım sayesinde Google çalışanları hem var olan yazılımlara yönelik hem de Uptime gibi yeni fikirlere yönelik çalışanları kendileri ile baş başa bırakıp düşünmeye, proje geliştirmeye ve eğer projeleri uygun görülürse de o çalışana ek prim ayrıcalıkları ve hatta Uptime’de olduğu gibi hayata geçirilmesi planlanan yeni projede tamamen çalışanın projeyi yürütmesine olanak sağlıyordu.

Uptime’de Google çalışanın insanları sosyalleştirmeye yönelik düzenlediği projelerden birisi.

Tam Olarak; Uptime Nedir?

Uptime her ne kadar sosyal mesajlaşma platformu gibi görünse de Uptime aslında sizi tam anlamıyla yaşamın içerisinde aynı anda farklı kişilerle aynı şeyleri yapmanızı sağlayacak sosyal medya projesi.

Google çalışanı tarafından geliştirilen bu proje ile Youtube videolarını aynı anda başkaları ile birlikte izleyebiliyor, videoyu izlerken yorumlarda bulunabiliyor, videoları başkalarına yollayarak beraber izlemeyi başlatabiliyor, izlediğiniz videolara yorum yapabiliyor ve o kişilerle sohbet edebiliyorsunuz.

Uptime’nin Microsoft’un eski projesi ve pek kullanan olmadığı için kapatılma kararı aldığı So.cl uygulamasında bulunan “Video Party” uygulamasına benzetiliyor.

Uygulama ayrıca kullanıcılar tarafından en çok izlenen kategorilerde size özel günlük video önerisi yaparak sürekli aktif kalmanızı sağlıyor.

Şu anda App Store’dan Uptime’yi indirip kendi telefonunuzda deneme fırsatı elde edebilirsiniz. Şimdilik Android cihazlar için güncelleme almayan Uptime’nin Google Store’a ne zaman geleceği ise belirsiz.

Yorum Bırakın