Delaware’ın büyüklüğündeki buzdağı, Antarktika’dan ayrılmak üzere

Bilim adamları, Delaware’in büyüklüğünde bir buzdağının Antarktika’dan sıçrayarak okyanusa dalması eşiğinde olduğunu doğruladı.

Bir büyük çatlak ay Antarktika Larsen C buz raf üzerinde şekillendirme olmuştur ve Aralık ayında bu benzeri görülmemiş bir hızda hızlandırdı. En son gözlemlere göre, 5,000 kilometrelik (1 930 mil kare) buzdağının uzaklaşmasından sadece 20 km uzakta (12,5 mil) buz var.

“Önümüzdeki birkaç ay içinde gitmezse, ben şaşıracaksınız,” kurşun araştırmacılardan biri, Swansea Üniversitesi’nden Adrian Luckman, BBC News söyledi.

“Buzağıya çok yakın olduğunu ve bunun kaçınılmaz olduğunu düşünüyorum.”

Bir buzdağı olarak ayrıldığında, gezegende bugüne kadar kaydedilen en büyük 10 istasyondan biri olması bekleniyor. Şu anda bilim insanları, Larsen C buz rafının tamamının çökmesini durduran tek şeyin buz kütlesi olabileceğini düşünüyor.

Larsen C buz rafı, Antarktika’daki dördüncü en büyük buz rafı ve kıtanın buzunun önemli miktarda geri alınmasında hayati bir rol oynamaktadır.

Buz rafı 350 metredir (1,150 fit) kalınlığında olup, Batı Antarktika’nın kenarında okyanusta yüzen, buzulların okyanusa akışını engelleyen bir tür “durdurucu” olarak hareket etmektedir.

Buz rafı zaten okyanusta yüzmekte olduğu için, Larsen C’nin erimesinin doğrudan deniz seviyesinin yükselmesine katkıda bulunmadığını görüyoruz.

Ancak, buz rafının büyük bir bölümünü bölmek üzerelerken, araştırmacılar şimdi tüm bölgenin gelecekteki istikrarı konusunda çok endişe duyuyorlar.

“Bu büyük buzdağının buzağılama buzdağlarının ve daha küçük parçalara bir dizi halinde büyük bir buz alanı dağılması neden olacaktır Larsen C buz raf çöküşü, ilk adım olabilir,” buzulbilimci David Vaughan söyledi İngilizlerden Bir basın bülteninde Antarctic Survey.

“Larsen C buz rafının istikrarını kuşatan belirsizlik nedeniyle, bu sezon buzda kamp yapmamayı seçtik.”

Ekibin kaygı duyması için iyi bir neden var – iki buz rafı zaten çöktü, 1995’de Larsen A buz rafı ve 2002’de Larsen B.

Parçalanmalarından sonra, arkasındaki buzulların çarpıcı bir ivme kazanmasıyla, okyanusa giren büyük miktarda buz ve buna bağlı deniz seviyesi yükselmesi meydana geldi.

Denize girilen tüm buz şu anda Larsen C geri tutulursa, gezegen çevresinde okyanus seviyelerinin yükseleceği tahmin ediliyor yaklaşık 10 cm .

Bu nedenle, araştırmacılar ihtiyatla takip edilmiştir yıldır Larsen C büyüyen gedik.

Fakat Aralık ayında hızla hız verdi ve sadece birkaç hafta içinde 18 km daha uzadı. Buzdağı tutan sadece 20 km (12.5 mil) buz var.

Buz rafında kamp yapamamasına rağmen, ekip, tam olarak ne olduğunu anlamak için ekip, uydu ve zemin gözlemleri yoluyla sürtüşmeyi izliyor.

Buz raflarının her on yılda bir buzdağı üretmesi normal bir şey ama Larsen C çatlağının hızlı bir şekilde büyümesi araştırmacılar buzdolabının geri kalanının ne kadar çabuk gittiğini gözlemleyerek bıraktı.

Şu anda ekip, benzeri görülmemiş oranda buzağı raf buzağılamanın iklim değişikliğinin bir sonucudur olup olmadığını söyleyemiyor ancak yükselen sıcaklıkların buz rafının inceltilmesine neden olduğunu gösteren kanıtlar var.

Şimdilik yapabilecekleri, durumu izlemeye, mümkün olduğu kadar çok veri elde etmeye ve en iyisini umut etmeye devam etmek. Çünkü bu buzdağı koparsa, Antarktika’nın geri kalanından kötü bir haber.

Yorum Bırakın