Türk Öğrenci Galaksi Keşfetti

Bilim adamları, Dünya’dan yaklaşık 359 milyon ışıkyılı uzaklıkta, daha önce hiç tanımlanmayan benzersiz dairesel bir yapıya sahip nadir bir galaksi türü keşfettiler.

PGC 1000714 denilen galaksi, bir denen bir örnektir halka galaksi genç yıldızlı bir dış daire eski bir galaktik çekirdek çevreleyen -.

Ancak PGC 1000714’ün daha yakından incelenmesi, çekirdeğinin aslında bu yıldız halkalardan sadece bir tanesi değil ikisinin ortasında olduğunu ortaya koyuyor ve bu, gökbilimcilerin bu fenomeye ilk karşılaştıkları zamandır.

Yıldız ya yaymak ile bildiğimiz gökadaların en yaygın türleri, geniş disk şeklinde olan spiral oluşumu gibi Samanyolu , ya da içinde elips şeklinde .

Ama diğer, düzensiz türlü denir en ünlü örneği olan – galaksilerin halka galaksilerin de dahil olmak üzere, mevcut Hoag Nesne 1950 yılında astronom Arthur Hoag tarafından keşfedilen (aşağıdaki resim).

Yıldızların genel olarak yayılıp dağılmış olduğu disk şeklinde galaksilerin aksine, halka gökadalardaki yıldızlar iki ayrı kampa ayrılır: genç mavi yıldızların dış yüzü parlak parlak dış yüzü, daha belirgin yaşlı bir çekirdeği çevreleyen, Merkezinde daha az parlak yıldızlar.

Yüzük galaksileri kendileri inanılmaz derecede nadirdir, bu yüzden PGC 1000714’ü keşfeden araştırmacılar, bu yıldız halkalardan ikisini ihtiva ettiğini fark ettiklerinde ellerinde oldukça özel bir şeyler olduklarını biliyorlardı.

“Bu bir kar leoparı ya da diğer nadir ve zor hayvan tespit gibiydi,” Doğa Bilimleri North Carolina Müzesi astrofizikçi Patrick Treuthardt Ashley Strickland söyledi CNN .

“Bir yuvarlak çekirdeği çevreleyen tek bir dairesel halka içeren bir Hoag tipi galaksi zaten çok nadirdir ancak potansiyel olarak iki adet çok düzenli halkalı bir galaksinin bulunması oldukça benzersizdir.”

Treuthardt ve diğer araştırmacılar PGC 1000714’ü Şili’deki Las Campanas Gözlemevi’ni kullanarak analiz ettiler ve iç kırmızı çekirdek yaklaşık 5,5 milyar yaşında çok daha antikken, mavi yıldızların dış halkasının sadece 0,13 milyar yaşında olduğunu tespit ettiler.

Ancak araştırmalar sırasında, genç mavi yıldızların dış halkasında ikincil bir yıldız çemberinin kanıtı buldular. Daha yakından analiz üzerine, bu ikincil yapı nedir Treuthardt çağıran o genç dıştaki yıldızlı yol daha eski olan yıldızları anlamına gelen “kırmızı iç halkanın yaygın eski”. Ve bu iki yüzüğü birbirine bağlayan bir şey yok gibi görünüyor.

Bunun nasıl gerçekleşmiş olduğuna gelince, kimse tam olarak emin değil, fakat tamamen görülmemiş bir astronomik bulma yapar.

“Bir tahmine Hoag tipi galaksilerin gözlenebilir galaksilerin yüzde 0,1 kadar yapabilir, ve bu çok daha az olabileceğini belirtiyor,” Treuthardt diyor . “Beş kartlı bir pokerde dört çeşit dağıtılacaksınız, bu galaksi bir tür olabilir” dedi.

Araştırmacılar, şimdi gözlemlediğimiz PGC 1000714’ün en az iki farklı zaman dilimi boyunca güçler bir araya gelmiş olabileceğini söylüyorlar; ancak daha önce böyle bir şeyi görmedik bu yana, kesin olarak bilmek zor.

, Minnesota Duluth Üniversitesi ekibi birini Burçin Mutlu-Pakdil, “iç ve dış halkanın farklı renkler bu galaksi, iki farklı oluşum dönemleri, deneyimli işaret etmektedir” açıklamasında açıklıyor .

“Zaman içindeki bu ilk anlık görüntülerden, bu galaksinin halkalarının nasıl oluştuğunu bilmek imkansızdır.”

Ekip, bir zamanlar yakınlarda bulunan, gaz zengini bir galaksinin bölümlerini dış halkanın oluşturmuş olabileceğini düşünüyor.

Ama bu halkalar sonuçta sürecek ne kadar da belirsiz – ve onlar uzun süre onların oluşumunu tutun yoksa halka galaksiler insan gözlemler açısından çok nadir neden, o açıklayabilir, Treuthardt göstermektedir .

Bilim adamları, eski iç halkanın orada nasıl olduğunu belirlemek için bu kozmik aylaklığın altına inmek için daha fazla bilgiye ihtiyacımız olacağını söylüyor.

“Ne biz gerçekten yapmamız gereken aslında daha içini soruşturma,” Treuthardt at Karolyn Coorsh söyledi CTV News . “Belki galaksiyi çevreleyen gazı araştırmamız gereken bu halkaları oluşturmak için galaksiyle bir şeyler geldi ve etkileşim içindeydi.”

Araştırmacılar, PGC 1000714 ve halka galaksileri hakkında genel olarak bilgi sahibi olamadığımız halde, düzenli paternlere uymayan yıldız sistemleri, Evren hakkında daha fazla bilgi edinmemize yardımcı olmak için çok önemli olduğunu söylüyor. Olduğu gibi olmak için.

“PGC 1000714 meydan bizim teorileri gibi Aykırı,” Treuthardt dedi CNN “bilim önemli bir yönü olan.”

Yorum Bırakın