Aman Dikkat: Yeni Plaka Düzenlemesine Uymayan Araçlar, Trafikten Men Edilebilecekler!

Polis ekipleri, 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Karayolları Trafik Kanunu’nun 23 ve 131’inci maddelerindeki değişiklikler kapsamında hırsızlık, kapkaç ve terör gibi olaylara karışan plakaların sahtesini çıkartanları takip etmeye başladı. Vatandaşları da bu konuda uyaran polis ekipleri, kanun değişikliklerinin doğru bir şekilde anlatılması için 15 bin afiş ve 150 bin broşürü dağıtmaya başladılar. Bu afiş ve broşürlerde, 29 Ekim 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 676 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu‘nda yapılan değişikliklerden söz ediliyor.

Afiş ve broşürlerde araç tescil belgesini bulundurmayan ya da tescil plakasını monte edilmesi gereken yerin dışında başka bir yere takan sürücülere 92 TL ceza verileceği, araç bilgileri teyit edilene ve plaka uygun yere takılıncaya kadar da araçların trafikten men edileceği bilgileri yer alıyor. Plakasını takmayan ya da görülmeyecek şekilde monte eden şoförlere ise 412 TL ceza verileceği belirtildi.

Son olarak başka bir araca ait olan plakanın sahtesini kullananlara (bundan haberi olmasalar da dahi) 5 bin TL idari para cezasının verileceği ve araçlarının trafikten men edileceği belirtildi. Ayrıca plakayı kullanan kişi, Türk Ceza Kanununun 204’üncü maddesiyle düzenlenen “Resmi Belgede Sahtecilik” hükümlerine göre cezalandırılacak.

Yorum Bırakın