WordPress Resim Doğrulama Eklentisi

Günümüzdeki web sitelerin en büyük sorunları arasında yer alan spam olayı virüs bulaşmasının ardından gelen en büyük sorunlardandır. Hemen hemen her sitenin başının belada olduğu spam üreten botlardan dolayı bu eklenti hemen hemen her sitenin ihtiyacıdır. WordPress resim doğrulama eklentisi ile sizde web sitenizden spamların girişlerini uzak tutabilirsiniz.

 

Örneğin yorumlarda yada iletişim formlarında resim doğrulaması yani diğer adıyla bot koruması diye bilinen Captcha olmazsa sitemizi ziyaret eden spam botları her konuya link içeren yorumlar ekleyebilir ve sürekli iletişim formundan saçma reklam mesajları gönderebilir.Ayrıca sadece bununla sınırlı kalmayıp resim doğrulaması olmayan siteler için eğer hostinginizin özellikleri düşükse yine risk teşkil ediyor.

Mesela bir bot sürekli sitenize gelip iletişim formundaki yada yorum alanında ki gönder butonuna sürekli basarsa sürekli web sitenizin istemciye yanıt olarak sunucuya veri gönderecek ve veri almayı bekleyeceği için sunucu yükü bir süre sonra ağırlaşır ve sitenin geçici çevrimdışı kalmasına sebep olabilir. Bu sayede bu tarz botlarla mücadele edebilmek için bu eklentiyi kurarak kullanabilirsiniz.Eklentiyi kurmak için isterseniz yönetici panelinden eklentiler kısmından yeni eklenti kur yolu üzerinden eklentiyi bularak otomatik kurdurabileceğiniz gibi FTP yolu ile alt tarafta bulunan indir butonu yardımıyla indirdiğiniz dosyaları plugin klasörüne atarakta kurabilirsiniz.

Yorum Bırakın