Android’in Yeni Sürümü 8.0 O’nun Getireceği Yenilikler

Google, Android’in yeni sürümü olan ve şimdilik sadece Android O olarak kod adı belirtilen yeni bir sürümünü yayınlamaya hazırlanıyor. Android O’nun özellikleri belli oldu.

Google, önümüzdeki Mayıs ayında bir etkinlik düzenleyecek. Google I/O 2017 isimli etkinlikte Android’in yeni sürümü ve şimdilik sadece kod adını öğrenebildiğimiz, Android O’nun tanıtımı yapılacak.

Google şimdilik ismini tam olarak açıklamasa da Android Oreo olarak adlandırılması olası. Google’nin daha adı bile tam olarak belli olmayan bu yeni Android sürümüne gelecek olan yeni özellikleri internete sızdırıldı.

Android 8.0 O sürümü ile özellikle tasarım açısından birçok farklılık göreceğimizi söyleyebiliriz. Android sürümlerinde çıkan her yeni seride farklı bir tasarıma imza atan Google, bu tasarımda da birçok farklılığa adım atacak.

Android'in Yeni Sürümü 8.0 O'nun Getireceği Yenilikler

Android 8.0 O’nun Özellikleri Neler Olacak?

Android 8.0 O ile tasarımın değişeceği bariz. Google yine farklı bir tasarım ile kullanıcıların dikkatini çekmeyi hedefliyor.

Ayrıca bu sürüm ile birlikte bilidirim çubuğunun da değişime gidilmesi düşünülmekte. iOS cihazlardaki gibi uygulamaların simgeleri de bildirimler üzerinde görülecek.

Genel olarak uygulamaların simgeleri düzenlenecek ve daha canlı bir görünüme kazandırılmaya çalışılacak.

Uygulamaların simgeleri hakkında bolca değişikliğe giden Google, dinamik simgeleri de Andorid 8.0 O ile sunuyor. Örnek vermek gerekirse takvim simgesi her gün değişecek.

Google ayrıca bazı telefonla pek bilgisi olmayan kullanıcıları da düşünmüş ve onlara yönelik yeni düzenlemeleri de bu sürümde getirmiş. Özellikle çoğumuz aile büyüklerimiz telefonu ilk aldığında telefon hakkında bilgiler verirken arka planda çalışan uygulamaları sürekli kapatması hem telefonun daha az şarjının gitmesini sağladığını hem de yavaşlamalarına çözüm olduğunu söylemişizdir.

Bu konu da hem bizi hem de telefonla pek ilgisi olmayan kullanıcılara yönelik bir adım atarak arka plan verilerini otomatik kısıtlayacak bir düzenlemeyi getirecekler. Bu düzenleme sayesinde arka planda çalışan uygulamalar artık fazla batarya yemeyecek.

Andorid 8.0 O çıktıktan 6 veya 7 ay sonra yeni telefonlara güncelleme olarak yüklenebilecek. Uygulamanın çıkış tarihinden birkaç gün sonra alınacak telefonlarda ise yeni Android sürümü üzerinde gelecek.

Android O güncellemelerinin ilk olarak Google Pixel serilerine getirilmesi bekleniyor.

Yorum Bırakın