Apple Türk Hackerler Hakkında Açıklama Yaptı

Teknoloji dünyasının önde gelen şirketlerinden Apple, iCloud’da milyonlarca hesabı etkileyen ve kolayca silinmesini sağlayan bir açık bulduğunu iddia eden Türk hacker grubuna cevap verdi.

Son zamanlarda ünlü isimlerin iCloud hesaplarına sık sık sızan hackerler, bu ünlülerin hesaplarında dikkat çekici resimler ve bilgiler gördüklerinde bu bilgileri ele geçiriyor ve o ünlülerden de bu bilgiler doğrultusunda para talep ediyorlardı.

Apple Türk Hackerler Hakkında Açıklama Yaptı

Kimi hackerler bu şekilde ünlülerden para koparmaya çalışırken kimisi de bu açıkları Apple’ya bildirerek ödül alma peşinde koşuyordu. iCloud üzerinde sık bulunan açıklara yenisi Türk hacker grubu olan Turkish Crime Family tarafından geldi.

Turkish Crime Family’nin iddiasına göre 500 milyonu aşkın kullanıcının iCloud hesabına erişim sağlayabilecekleri ve bunun yanında milyonlarca iOS hesabını silebileceklerini belirttiler. Bu durum ile Apple’yi tehdit eden Turkish Crime Family, Apple’nin bu hesapları güvende tutması için bu açığı öğrenmesini istiyorsa ve de milyonlarca hesabın silinmemesini istiyorsa buna karşılık bir miktar ödeme geçmeleri gerektiğini açıkladı.

İnternet üzerinde takip edilemeyen para birimi olarak bilinen bitcoin veya bunun yerine iTunes üzerinde kullanılabilecek hediye kartı istiyorlardı. Türk hacker grubunun belirlediği rakamlar ise 75.000 bitcoin veya 100.000 dolar değerindeki iTunes hediye kartları.

Bu konu hem Türkiye hem de dünya genelinde haber oldu ve birçok kişi tarafından öğrenildi. Apple bu duruma daha fazla sessiz kalmadı ve bu duyuru ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Apple: “Sistemlerimizde Açık Yok”

Bir Apple yetkilisinden bu konu hakkında yapılan açıklamaya göre Türk hack grubunun bu konuda ilettikleri ekran görüntüleri önceki açıklardan yararlanan hackerlerin yolladığı ekran görüntüleri ile benzer hesapları içermekte. Apple bu hesaplara erişimi sağlayan açıkları kapattığını ve gönderilen resimlerim tamamen eski açıktan yararlanarak çekilen eski resimler olduğunu duyurdu.

Sisteminde de hiçbir açık bulunmadığını belirten Apple yetkilisi, bu konuda ödeme yapmayacaklarını belirtti.

Bu durumda Apple oldukça iddialı olsa da Türk hack grubu olan Turkish Crime Family tarafından henüz bir açıklama yapılmış değil. Belki de hacker grubu tekrardan bir resim yollar veya bazı kullanıcıları belirttiği gibi silerse Apple’dan bu miktarı alabilir.

Yorum Bırakın