BIOS’u Sıfırlamanın 3 Farklı Yolu!

Bilgisayarınızı açtığınızda karşınıza gelen BIOS parolasını unutmak, yanlış yaptığımız bir ayar yüzünden Windows’un açılmaması veya bazı durumlarda ekranınıza görüntü gelmemesi gibi sorunlar nedeniyle bazen BIOS’u sıfırlamamız gerekebilir. Sıfırlamak aslında zor bir işlem değildir. İçeriğimizde BIOS sistemini 3 farklı şekilde nasıl sıfırlayabileceğinizi sade bir dilde istanbul escort anlattık.

BIOS (Basic İnput/Output SystemTemel Giriş / Çıkış Sistemi), bilgisayarınızın mikro işlemcisinin bilgisayar sistemini açtıktan sonra başlatması için kullandığı programdır. CMOS çipine depolanır. Ayrıca, bilgisayarın işletim sistemi ile sabit disk, ekran kartı, klavye, fare ve yazıcı gibi bağlı aygıtlar arasındaki veri akışını yönetir. Sistem saati de CMOS’ta depolanır.

BIOS Sıfırlama Yöntemleri | BIOS’u Fabrika Ayarlarına döndürmenin 3 Farklı Yolu!

1- BIOS Ekranında Sıfırlamak

Bilgisayarınızı kapatıp tekrar açın. Açılışta F2 veya DEL tuşlarına sıra ile basıp bırakın (genelde bilgisayar F2 veya DEL tuşu ile BIOS’a girdiği için. Nadiren de olsa F10 ve ESC tuşları ile giren bilgisayarlarda bulunmaktadır.). Önünüze mavi bir ekran gelecek. Ekranları farklılık göstermekle birlikte genelde 2 türü yaygındır. Menüler üstteyse sondaki EXIT bölümünün altında “Load Setup Defaults”. Menüler alt alta ise sağ tarafta ki “Load Optimized Defaults” seçeneğine yön tuşları ile gelip “enter” tuşuna basın. Eğer uyarı gelirse “yes” tuşuna basın. Ardından F10 tuşu ile “Save and Exit” seçerek çıkın.

2- BIOS (CMOS) Pilini Çıkararak Sıfırlamak

Bilgisayarı kapatıp elektrik fişini çıkarın. Kasanın arka tarafından bakınca sağda ki kapağın vidalarını söküp kasayı açın. Kasa içinde ki anakartın (büyük levha) üzerinde ki pili (genelde alt tarafta olur. Yuvarlaktır ve saat piline benzer) kenarında ki metali çekerek çıkarın. Birkaç dakika bekleyip tekrar takın. Böylece CMOS sıfırlanmış olur. Fişi takıp bilgisayarın sıfırlandığından emin olun.

3- Jumper ile Sıfırlama

Üçüncü yolumuz ise genelde CMOS çipi yakında olan reset jumper. Kasanın elektrik fişini çıkarın. Sıfırlama jumper’ının yerini bulmak için arama motoruna anakart modelinizi ve devamına “cmos jumper” yazın. Görsellerde yerini bulabilirsiniz. 3 ayaklıdır ve jumper 2’sinde takılıdır. Örneğin jumper soldaki ve ortada ki ayaklara takılı ise çıkarıp sağda ki ve orta ki ayağa takın. Elektrik fişini takıp bilgisayarı çalıştırın. BIOS ayarlarının sıfırlandığından emin olduktan sonra bilgisayarınızı kapatıp jumper’ı eski haline getirin (yoksa bilgisayar her açılışta sıfırlanır).

Yorum Bırakın