Cortana iOS’a Yenilenerek Geri Döndü

Microsoft’un hem Windows 10 platformlarında hem de iOS sistemli cihazlarda geliştirdiği Cortana güncellenerek iOS mağazalarındaki yerini aldı.

Öncelikle Windows 10 ile geliştirilmeye başlanan ve Windows işletim sistemli bilgisayarların, tabletlerin ardından iOS cihazlarına da getirilen Cortana, yenilenen özellikleri ile Siri’ye rakip olmaya çalışıyor.

Apple’nin kendisinin ürettiği ve Apple ürünleriyle birlikte gelen Siri’ye rakip olmak isteyen Cortana, iOS mağazalarından indirilebilir.

Dijital asistanların popülerleşmeye başladığı günümüz devrinde Microsoft’un beklenenin dışında bir adım atarak iOS cihazlara Cortana’yı getirmesi çok konuşuldu. Genellikle kullanıcıların internette paylaştıkları videolara göre bir telefonda Siri’yi diğer telefonda ise Cortana’yı çalıştırıp kendilerine yöneltilen sorulara göre hangisinin daha zeki olduğunu anlamaya çalıştıkları görünüyor.

Kullanıcıların aklında “Cortana mı daha akıllı yoksa Siri mi?” soruları varken Microsoft Cortana’yı daha fazla bilgilendirmek tabiri caiz ise akıllandırma adına birkaç güncellemede bulundu.

Güncelleştirmelerin şu anda sadece İngiltere’de indirilebilir olması ve yakında yapılacak testlerden sonra tüm dünyadaki iOS kullanıcılarıyla paylaşılması bekleniyor.

Cortana 2.0 Sürümüyle Gelmesi Planlanan Yenilikler

  • İyileştirilen arama sonuçları
  • Daha hızlı uygulama kullanımı ve sayfa geçişleri
  • Tamamen yeniden tasarlanan çağrı atma, mesajlaşma ve önemli etkinlik ve uyarılarda hatırlatıcı arayüzleri

Cortana’nın espri yönünün de daha fazla gelişmiş olacağını ve kullanıcılara sık sık espri yaparak güldürmeye çalışacağı da gelen güncellemeler arasında en belirgin ayrıntılardan.

iOS için Cortana ilk olarak tabi ki de İngilizce dil seçenekli cihazlarda kullanılacak. Cortana’nın Windows 10’da getirdiği gibi sadece İngilizce ve daha sonrasında gelen güncellemeler ile farklı dillere geçmesi, Cortana’da da bekleniyor.

Ancak Windows cihazlarda kullanılan Cortana henüz Türkçe olarak güncelleştirilmediğinden ülkemizde kullanılamıyor. Eğer cihazınızın lokasyonunu yurt dışı yapıp dilini de İngilizce yaparak tekrardan kurulum yaparsanız Cortana’yı Windows cihazlarda kullanabiliyordunuz.

iOS için Cortana’da da bu tür bir yaptırımın uygulanabileceği beklenmekte. Ancak Microsoft, bu yazılımın dünya genelinde daha hızlı yayılmasını ve kullanımının artmasını istediğinden farklı dillere çevirimi ve konuşmayı da hızlandırabilir.

Tamamen Türkçe olarak kullanılan Siri’nin şu anda iOS cihazlara yaygın olarak kullanılması, Cortana’nın piyasaya çıktıktan sonra ne popülaritesinde ne gibi değişimlere uğrayacağını hep birlikte göreceğiz.

Yorum Bırakın