Facebook Yeni Bir İsimle Yeniden Markalaşacak!

Yayınlanan yeni bir rapora göre Facebook yakında adını değiştirmeyi planladığı ortaya çıktı, çünkü sosyal medya konusunda bazı şeyleri değiştirmenin ne getireceğiniz insanlara göstermeye çalışıyor ve metaverse gibi gelecekteki ürünleri yaratmaya odaklanıyor.

The Verge‘enin haberine göre göre, isim değişikliğinin Facebook platformuna mı geleceği yoksa yeniden markalaşmanın Facebook‘un Instagram, WhatsApp gibi diğer Facebook‘a ait markaların yanında olacağı yeni bir ana şirket şeklini alıp almayacağı henüz netlik kazanmış değil.

Verge‘nin raporuna bakarsak, Facebook‘un kurucusu Mark Zuckerberg‘in 28 Ekim’de yaklaşan Facebook Connect konferansında isim değişikliğini tartışacağını iddia eden “konu hakkında doğrudan bilgisi olan bir kaynak”tan alıntı yapıyor.
Facebook’a ulaşan bir haber kanalı, ancak şirket sözcüsü sadece “Söylenti veya spekülasyon hakkında yorum yapmıyoruz” cevabını aldı.
Facebook Yeni Bir İsimle Yeniden Markalaşacak!
Facebook‘un sanal gerçeklik odaklı Oculus gibi şu anda işlettiği çeşitli ürün ve markaları daha iyi yansıtacak şekilde yeniden markalaşmak istemesi gayet mantıklı ve yerinde bir adım olduğunu söyleyebiliriz. Benzer bir stratejiyi 2015’te Google‘ın yeniden yapılandırıp kendisi için Alphabet adında yeni bir ana şirket oluşturduğunda ve Google ürün ve hizmet paketinin bu yeni ana şirketin bir yan kuruluşu haline getirdiği zamanda görmüştük.

Altı yıl sonra, Google‘ın DNA‘sının o kadar da değişmediğini söylemek yerinde bir tabir olsa gerek, Facebook için yeni bir ana şirketin kurulmasının Facebook‘un mevcut ürün ve hizmet yelpazesi üzerinde çok az etkisi olabilir ve muhtemelen daha odaklıdır.

Facebook Yeni Bir İsimle Yeniden Markalaşacak!

Bununla birlikte, Facebook‘un bir marka krizinin ortasında olduğunu kabul etmesi gerekiyor. Geçen ay The Wall Street Journal, Facebook‘un Instagram‘ın gençlerin zihinsel sağlığı üzerindeki olumsuz etkisine ilişkin kendi araştırmasını yürüttüğünü gösteren tartışmalı bir dizi sızdırılmış belge olan “Facebook Dosyaları”nı yayınlamıştı.

İhbarcı kısa süre sonra kendini, sosyal devde zararlı uygulamalar olduğunu iddia ettiği şeyler hakkında Amerika Birleşik Devletleri Senatosu’na ifade veren eski Facebook çalışanı Frances Haugen olarak ortaya çıkardı .

Mark Zuckerberg, 28 Ekim’de Facebook’un adını değiştirme planlarını açıklayacaksa, şirketin diğer markaları ile sosyal medya platformunun kazandığı karanlık itibar arasında biraz boşluk bırakmak için de uygun bir bahane.

Yorum Bırakın