Gmail’e Video Oynatma Desteği Geldi

Geçtiğimiz günlerde yaptığımız haberde Google’nin Gmail’i güncelleme içine alacağını ve üzerinde birçok yeniliği getireceğini duyurmuştuk. Son olarak Google, Gmail ile Google Cüzdan uygulamasını birleştirerek Gmail üzerinden kolayca mail atarak para gönderiminin yapılmasını sağlamıştı.

Google, Gmail üzerinde yaptığı bu geniş çaplı değişikliklere bir yenisi daha ekledi ve video oynatma desteği bulunmayan Gmail’e video oynatma desteğinin getirildiğini resmen duyurdu.

Gmail'e Video Oynatma Desteği Geldi

Dünyada milyonlarca kullanıcın ve milyarlarca mail hesabı bulunmakta. Özellikle şirketlerin haberleşme ve dosya gönderimi olarak kullandığı mail sitelerinin başında gelen Gmail, yaptığı yenilikler ile daha fazla kullanıcıya hitap etmek istiyor.

Gmal’i güncelleyerek kullanıcıların her istediğini karşılamaya çalışan Google, yapılan her güncellemede önemli bir adım atıyor.

Son olarak bildiğimiz gibi Gmail ile Google Cüzdan uygulamalarının birleştirilmesi ve mail aracılığı ile para gönderimini sağlayan Google, video oynatma özelliğini de ekleyerek fazlasıyla dikkat çekmişe benziyor.

Google’nin mail servisi, birçok farklı mail servisleri gibi link olarak gönderilen video eklerini oynatma özelliği barındırmıyordu. Link olarak kullanıcıya gönderilen video ekleri, artık linke tıklanmadan oynatılabilir olacak.

Örnek vermek gerekirse Facebook’ta da birine mesaj ile link attığımızda o linke giden videonun linke tıklanmadan izlenebilir olması, kullanıcılar için hem güven hem de hizmet hızı açısından da vakit kazandıran bir durum arz ediyordu.

Gmail üzerinde direkt mail olarak atılan linkleri direkt izlenebilir şekilde sunacak olan Google, bu işlemleri yaparken Google Drive’de de gördüğümüz Youtube’nin video oynatıcısına benzer bir oynatıcı kullanacak.

Google her ne kadar kullanıcıları kendi üzerinde toplamaya çalışsa da bazı durumlarda sınırlama getirerek saklanan veriden kazanç elde etmek istiyor. Gmail üzerinde gönderilecek olan tek dosya boyutunun 25 MB olarak sınırladırılacağı bekleniyor. Farklı mail sağlayıcılarından gelen dosyaların boyutu da en fazla 50 MB olabilecek.

Bu sınırlama atılacak videoların uzunluğunun da videonun kalitesine göre değişecek olabilmesini gösteriyor. Çok kaliteli bir videoda sınır 10 dakika civarında olabilir. Kalitesi düşük videolarda ise sınır 15 ile 35 dakika arasında. Bundan uzun videoların izlenmesi, videolar için ayrılan boyuta göre hesaplanabiliyor.

Google’nin Gmail’e getireceği bu yeni özelliğin 10 gün içerisinde tüm kullanıcılara ulaşması beklenmekte.

Yorum Bırakın