Gökbilimciler, bir kara delikle beslenen deli bir galaktik parçacık hızlandırıcısı keşfettiler

Gökbilimcilerin uluslararası bir ekibi, daha önce görülmemiş olan gece gökyüzünde bir ‘kozmik bir iki yumruk’ keşfetti. Bir görüntüde, ekip süper öldürücü kara deliği ve aynı anda çarpışan iki dev gökada kümesini bulmayı başardı.

Karadelikten çıkan madde, şiddetli galaktik çarpışmalar içinde yakalanır ve bu dinamik ikili, muazzam bir kozmik parçacık hızlandırıcısının cehennemine dönüştürür.

“Biz birçok yerde ayrı ayrı bu muhteşem olayların her gördük,” takım lideri Reinout van Weeren söyledi Astrofizik Harvard-Smithsonian Merkezi’ne.

“Ancak, onları ilk kez aynı sistemde birbirine açık bir şekilde bağladıklarını gördük” dedi.

Bu bizi korkutmak için yeterli değil gibi, bu yapıların mesafesi ve büyüklüğü düpedüz zihin-erime.

Denilen çarpışan galaksi kümeleri,  Abell 4311 ve Abell 3412 , kabaca iki milyar ışık yılı uzaklıkta Dünya’dan yer almaktadır. Her biri Güneş’ten yaklaşık katrilyon kat daha büyüktür.

İşte tüm resim:

Çift hamamböcekçüNASA / CXC / SAO / R. Van Weeren ve diğerleri; Optik: NAOJ / Subaru

Ekibi, olağanüstü bir gözlem koparmak başardı toplanan verileri birleştirerekböyle NASA’nın Chandra X-ışını Gözlemevi, Hindistan Metrewave Radyo Teleskobu, Very Large Array olarak Dünya’nın yüksek güçlü teleskoplar, birçok kişi tarafından ve Dünyadaki diğer teleskoplar.

Görüntü kendisi araştırmacılar için etkileyici ve görüntüdeki mavi-kuyruklu yıldız şeklinde X-ışını emisyonları güzeldir, bu keşfin en önemli yönü, yapıların içindeki parçacıkların nasıl çalıştığıdır.

Takım diyor bu iki behemoths merkezinde süper kütleli kara delik bunun dışında parçacıkların bir jet oluşturur dönen, sıkı sarılmış manyetik huni ürettiği.

Zaten hızlanan bu parçacıklar, galaksilerin çarpıştıkları büyük şok dalgaları ile etkileşime girdikçe başka bir hız artışı geçiriyorlar.

“Neredeyse bir ikinci roket patlamasında Güneş Sistemi’nin dışına vurulmak sonra düşük Dünya yörüngesine bir roket fırlatma ve gibi,” eş-yazar Felipe Andrade-Santos söyledi Astrofizik Harvard-Smithsonian Merkezi’ne.

“Bu parçacıklar, enerjinin çift enjeksiyonu sayesinde Evrende gözlenen en enerjik parçacıklar arasındadır.”

Bu keşif önemlidir, çünkü milyonlarca ışık yılı boyunca uzanabilecek, radyo sinyalleri dalgaları yaratmayı içeren uzun süren bir tartışmayı çözer.

Takım diyor  galaksi kümeleri üretilen şok dalgaları bu parçacıkların tamamında süpürme yıl yüz milyonlarca almak çünkü bu tür girdaplar olasılıkla radyo emisyonları büyük mesafeler için girdap neden onlar görüntülü benzer sistemlerde başlamak.

“Bu sonuç, güçlü olaylar dikkate değer bir kombinasyonu evrendeki en büyük ve en güçlü olan bu parçacık hızlandırma fabrikaları, üretmek olduğunu gösteriyor,” yazarlarından William Dawson söyledi Lawrence Livermore Ulusal Laboratuarı’nda dan.

“Bunu anlamak için dünyanın en büyük gözlem merkezlerinin birleşimini gerçekleştirmek biraz şiirsel.”

Umarım, teleskoplarımız daha güçlü ve güçlü hale geldiğinde, gökbilimciler tarafından bu gibi daha fazla yapı tespit edilerek, Evrenin nasıl çalıştığına ve nasıl oluşturulduğu üzerine yeni bir ışık parlar.

Yorum Bırakın