Kanada’da gizemli ışık sütunları göründü

Ontario, Kanada uzaya patlamaya görünen ışığın inanılmaz kirişlerin görüntüleri, insanlar ile bu hafta viral gitti bunları karşılaştırarak dışında bir şey için  Star Trek  ya da Üçüncü Türden Yakınlaşmalar .

Adil olmak gerekirse, fenomen oldukça yabancı görünüyor. Ancak, panik yapmayın, burada bilimsel bir açıklama var.

Resimler, gece yarısı tuvalet penceresinden çıkarıldığında başlangıçta korktuğu fotoğrafçı ve YouTuber Timmy Joe Elzinga tarafından Ontario North Bay’ta yakalandı.

Elzinga oğlu tarafından 6 Ocak sabahının erken saatlerinde, “gökyüzünde ışığın yanıp sönen kirişler” olarak nitelendirdiği bu çılgın ışığın devam ettiğini gördüğünde uyandı. O sırada sıcaklık -18 derece Celsius (-0.4 derece Fahrenheit) civarındaydı.

Highexposure01Timmy Joe Elzinga

“Korkuyordum, karım geldi ve bir göz attı, ancak daha fazla araştırma yapmak zorunda kaldım,” dedi Elzinga ScienceAlert’a.

“Banyo penceresini açtım ve bu görüntüleri alabilmem için ekranı bile çıkardım, gerçekten soğuktu, başlangıçta Kuzey Işıkları olduğunu düşündüm ama bunun farkına vararak bölgem için daha lokalize bir şey” diye konuştu. katma.

“Kirişler yerden çok noktada gelecek gibi görünüyordu.”

Yani ne oluyor?

Işıklar aslında denilen oldukça yaygın atmosferik fenomen olan ışık ayağı . Her ne kadar çok fazla aurora görünseler de, Dünya’nın üst atmosferinde uzayda heyecan verici atomlardan elektrik yüklü parçacıkların neden olduğu Kuzey Işıkları ile ilişkili değildirler ve bu da onları muhteşem ışık yaymalarına neden olmaktadır.

Bunun yerine, açık sütunlar, düz, altıgen buz kristallerinin atmosferde genelde olduğundan daha düşük olarak oluştuğu donma sıcaklıklarında meydana gelir.

Bu gerçekleştiğinde, kristaller esas olarak, burada oluyor olan şehir ve araba ışıkları gibi bir ışık kaynağını yansıtabilen kolektif, dev bir ayna oluştururlar.

Bu biraz ters düşündürücü geliyor, çünkü bu sütunlar gökyüzüne kadar ışıyormuş gibi görünüyor. Ancak gerçekte tam tersi oluyor – uzaya seyahat eden ışık, bir direğin illüzyonunu yaratarak Dünya’ya yansıyor.

“Bize geri aşağı çaldı var çünkü Gerçekte, biz sadece görüyorsanız,”  Esther Inglis-Arkell io9 için açıklıyor.

Etkileyici bir şekilde, Elzinga inanılmaz ışık sütunlarının bazı görüntülerini bile yakalamayı başardı.

Işık ayağı ait bir optik olgudur halo ailesi buz kristalleri ile ışığın etkileşimi nedeniyle çünkü. Diğer örnekler parheli ve haleler – Himalayalar üzerinde fotoğraflanan bir halo aşağıda gösterilmiştir:

Himalayalar'da HaloAnton Yankovyi / Vikipedi Commons

Sadece göstermeye gidiyor, doğa genellikle bilimkurgu alanında hayal edebileceğimiz her şeyden daha muhteşem.

Yorum Bırakın