Saç Ekiminden Kaç Gün Sonra Normal Yatılır?

Saç ekimi sonrası normal uyuma pozisyonundan farklı olarak bazı hususlara dikkat edilmesi gerekiyor. Saç ekiminin başarılı olması için işlem sonrasında hastaların gündelik yaşamlarında birçok alışkanlığını değiştirmesi gerekecektir. Saç ekimi sonrasın yapılması gerekenlere dikkat ederek çok daha etkili bir sonuç alınabilir.

Saç ekimi sonrasında doktor önerilerine harfiyen uyulmalıdır. Genelde en az 3 – 4 gün boyunca yatış pozisyonu konusunda hastaların özenli davranmaları önerilir. Operasyon sonrası ilk gün yüz üstü yatmak tehlikeli olabilir. Saç ekiminden sonra normal yatma sürecinde ayrıca belirli kurallara uyulmalıdır.

Saç Ekimi Sonrası Yatış Pozisyonu Nasıl Olmalıdır?

Saç ekimi sonrası yatış pozisyonu baş yukarda olacak şekilde olmalıdır. Yüz üstü yatmaktan da kaçınılması gerekiyor. Baş kısmı yüksek bir yastıkla desteklenerek, kafanın yukarda kalacak şekilde yatılması önemlidir. İlk hafta boyunca sırt üstü yatmak en uygun pozisyon olarak gösterilmektedir.

Yan yatmakta mümkün olsa da başın hareket etmemesi ve yastığın oynatılmaması son derece önemlidir. Yatış pozisyonu konusunda doktor önerilerine mutlaka uyulması gerekecektir. Klinik saç ekimi sonrasında işlemi yapan uzman kişilerin önerilerine göre yatış pozisyonunu belirlemek daha kısa sürede saç ekiminden sonuç alınmasını sağlamaktadır.

Saç Ekiminden Kaç Gün Sonra Normal Hayata Dönülür?

Saç ekimi sonrası normal hayata dönüş kişiden kişiye değişecektir. Hastaların genel sağlık durumu ve saç ekiminde tercih edilen yöntemler bu sürelerin değişmesinde belirleyici bir unsur olarak görülmektedir. Genelde ilk 1 hafta içinde hastaların temkinli olması ve dinlenmeleri önerilmektedir. Özellikle ilk 24 saat önemli görülüyor. Bu sürede istirahat etmek ve olabildiğince az hareket etmek önemli görülmektedir.

İlk birkaç gün içinde hastaların gündelik yaşantısındaki bazı alışkanlıklarına ara vermeleri gerekecektir. Bu sürecin ardından klinik saç ekimi sonrasında birkaç hafta içinde normal yaşantıya dönülebilir. Yine de hastaların saç ekimi sonrasında iyileşme sürecinde birçok unsura dikkat etmeleri gerekecektir. Saç ekiminden en başarılı sonuçları almak için işlem sonrasında ekim yapılan bölgenin korunması ve alkol – sigara gibi zararlı alışkanlıklara da ara verilmesi başarı olasılığını artıracaktır.

Saç Ekiminden Kaç Gün Sonra Normal Duş Alınır?

Saç ekiminden sonra normal duş ekim yapılan yönteme ve hastaların genel sağlık durumuna göre değişecektir. Bu tür işlemler için uzman önerisine uymak son derece önemlidir. Genel olarak saç ekiminden 3 – 4 gün sonra hafif bir şekilde duş alınması mümkündür. Aşırı sıcak veya soğuk suyla ve doğrudan başa tazyikli su temas ettirmeden duş alınabilir.

İlk 24 saat içinde ise kesinlikle duş alınmaması öneriliyor. Ne kadar süre sonra duş alınması gerektiği konusu da yine saç ekiminden sonra normal yatma konusunda uzman tarafından verilecek talimatlara göre değişecektir. İyileşme sürecini kolaylaştırmak ve başarılı sonuç almak için bu tür detaylara dikkat edilmelidir.

Yorum Bırakın