Wi-Fi’den 100 Kat Hızlı Li-Fi Geliyor

Şu anda modemimizden kablusuz internet bağlantısı olarak bağlandığımız Wi-Fi güncelleniyor. Wi-Fi yerine bundan 100 kat hızlı Li-Fi özelliği yakında geliyor.

Hollandalı araştırmacılar tarafından geliştirilen Li-Fi özelliğinin şu anda kullandığımız Wi-Fi’ın hızından 100 kat daha hızlı olacağı söylenmekte. Aslında bu yeni özellik geçtiğimiz yıllarda duyurulmuştu. Bu duyurularda da test aşamasında olduğu belirtilen Li-Fi ilk duyurulduğu zamandan şu zamana kadar çok fazla değişime uğramış durumda.

Wi-Fi'den 100 Kat Hızlı Li-Fi Geliyor

Hollandalı araştırmacılar ilk tanıttıkları Li-Fi teknolojisi LED ampuller ile veri iletiyordu. Bu LED ampuller ile iletilen Li-Fi’in test edildiği laboratuvardan dış sistemlere ulaşmasında ilişkin bazı kısıtlamalar görüldüğünden dolayı bu şekilde bu özelliği iletmeyi durdurdular ve farklı bir sistem üzerine çalıştılar.

Yapılan araştırmalar Hollandalı araştırmacıların kızılötesi bir ışık ile iletilmesi seçeneği üzerinde durmalarıyla sonuçlandı. Bulunan bu yeni iletim yolu kızılötesi ışık kullanan Li-Fi hem ilk bulunan LED ampulle yayma hızından daha hızlıydı hem de belirtildiği alan içerisinde sorunsuz çalışmaktaydı.

Yapılan testler sonucu yeni Li-Fi teknolojisi ilk saniyede tam 40 gigabit veri işlemeyi başardı ve Wi-Fi’nin 100 katı güce sahip olduğunu kanıtladı.

LED ampul kullanımının daha hızlı olacağına yönelik bir bilgi de bulunuyordu. Ancak eğer LED ampul ile ışık yayılırsa hem dış sistemler üzerinde etki ettiğini hem de sürekli modem üzerinde ek bir ışığın yayılması gerektiği bu nedenle kullanıcıların özellikle gece yatarken bu ışıktan rahatsız olabileceği ön görüldü.

Ayrıca bu sistem yaygınlaşırsa farklı cihazlar üzerine de koyulacak LED Li-Fi sistemleri veri aktarmak için ampul kullanacak, bu nedenle hangi cihaz bağlanmış ise o cihazda yavaşlama görülecekti. Tüm bu sorunları öngören Hollandalı araştırmacılar, yine Hollanda’da bulunan Eindhoven Teknoloji Üniversitesi’nde doktorasını yapan Joanne Oh, hazırdaki Li-Fi konseptini alıp mevcut kullanılan LED teknolojisi yerine hem kullanıcılara hem de bağlı cihazlara zararı olmayan kızılötesi ışığa dayalı yeni bir sistem geliştirdi.

Eindhoven Üniversitesi tarafından araştırmalara dayalı yapılan açıklamaya göre, yapılan ön testler bu sistemin 2,5 metrelik bir mesafe aralığında 42,8 gbps’lik indirme hızına ulaştığına yönelik.

Henüz test aşamasında olan Li-Fi’nin ne zaman kullanıma geçeceği konusunda herhangi bir bilgi yok maalesef. Ancak araştırmaların tamamlanmasının ardından birçok firma birbirleri ile yarışacağından bu özelliği en yakın zamanda cihazlarımızda görebileceğiz.

Yorum Bırakın