Instagram Bazı İçekikleri Bulanıklaştıracak

Instagram’ın hassas içerikli paylaşımlarla son dönemlerde başı belaya girmiş durumda. Instagram bu duruma önlem olarak bu resimleri bulanık yayınlayacak.

Instagram’da diğer Facebook ürünleri gibi sürekli güncelleme almakta. Dünya üzerindeki farklı görüşten çoğu kullanıcıyı bir platform altında toplamaya çalışan Instagram, bu işlemi yapmak için bazı yaptırımlar uygulama durumunda oluyor.

Instagram Bazı İçekikleri Bulanıklaştıracak

Instagram’a yönelik Türkiye’den de geçtiğimiz günlerde bir yasaklama gelmişti. Türkiye, Instagram’da bulunan hassas kategorilere dahil olan içki markalarını engellemiş ve Türkiye’den bu şirketlerin hesaplarına erişim kaldırılmıştı.

Bazı platformlarda da bu engelleme gelmiş ve 18 yaşın altında olan kullanıcılara bu sitelerde erişim sağlanamazken, 18 yaşın üzerindekilere açık bir şekilde yayına devam edecek.

Bu kategorilerin sorun yaşattığının farkında olan Instagram, bu duruma karşılık bir önlemi de kendi şirket bünyesi içerisinde aldı. Instagram artık çıplaklık içeren görseller bir uyarı filtresi ile bulanıklaşacak. Bu bulanık resimlerin altında olan “Fotoğrafı gör” seçeneğine tıklayarak hassas resmi görebilirsiniz.

Instagram Bazı İçekikleri Bulanıklaştıracak

 

Instagram’da bu tür hassas resimleri anlayıp otomatik olarak gizleyecek bir sistem olmadığından dolayı kullanıcılar hassas olabilecek resimleri kendileri belirlemek zorunda olacak.

Eğer kullanıcı çıplaklık içeren resimleri “Hassas resim” olarak işaretlememiş ise ve bu resim birçok kullanıcı tarafından şikayet alırsa ya otomatik hassas olarak belirlenecek ya da fotoğraf silinecek.

Birçok şekilde hassas işaretleyip de hassas resimden şikayet yiyen hesaplar önce kısa süreli bir uyarı ardından da geri dönüşsüz kapatılma sorunu ile karşılaşabilir.

Ülkemizde yapılan içki hesaplarının yasaklanmasında bu durumun bir etkisi olmayacak. daha çok yurt dışında yaşayan ve kadınların özgür olmamasına yönelik paylaşılan içeriklerin diğer kullanıcılar tarafından şikayet edilmesi ve bu resimlerin kaldırılması.

Bu durumdan rahatsız olan bir kesim bulunmakta. Bu nedenle çıplaklık içeren resimlerin hassas olarak işaretlenmesi ve sadece görmek isteyenlerin resmi görebilmesi bir avantaj sağlayacak.

Şimdilik hassas kategori altında Cinsellik, çıplaklık ve şiddet içeren resim veya videolar yer alacak.

Videolara da Hassas Seçeneği geliyor

Resimlerin yanı sıra hassas olarak belirtilen cinsellik ve çıplaklık içeren videolar da işaretlenebilecek. Resimlere yönelik uygulanan yaptırımların aynısı videolar için de geçerli durumda.

Yorum Bırakın